Forum stomia.forumoteka.pl Strona Główna stomia.forumoteka.pl
Opis Twojego forum
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Głos Koszaliński pisze:

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum stomia.forumoteka.pl Strona Główna -> Strefa Stowarzyszenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kwiryn
Site Admin


Dołączył: 03 Sie 2007
Posty: 198

PostWysłany: Nie Gru 13, 2009 7:38 pm    Temat postu: Głos Koszaliński pisze: Odpowiedz z cytatem

Zabójczy wstyd
Ilona Stec
W krajach zachodnich ponad 60 proc. osób, chorych na raka jelita grubego - żyje. W Polsce 75 proc. chorych umiera.

Główną tego przyczyną jest fakt, że w Polsce choroba wykrywana jest zbyt późno i zbyt późno zaczynają się leczyć. - Badać się, badać i jeszcze raz - badać. Przezwyciężyć niepotrzebny wstyd i zgłosić się do lekarza. Nie bagatelizować żadnych, najbłahszych nawet dolegliwości - radzi Kwiryn Buzalski, przewodniczący Oddziału Regionalnego Polskiego Towarzystwa Opieki nad Chorymi ze Stomią "Pol-Ilko".

Stomicy to osoby, którym usunięto chirurgicznie część chorego jelita i utworzono sztuczne wyprowadzenie ujścia jelita przez przednią ścianę brzucha. Jedną z głównych przyczyn stomii jest rak jelita grubego i jego końcowego odcinka - odbytnicy. To najczęściej występujące nowotwory złośliwe. Chorują na nie zwykle osoby po 50. roku życia. W Polsce co roku rejestruje się około 13 tys. nowych zachorowań, 8 tys. chorych rocznie umiera. Jest to drugi, pod względem częstości występowania (po raku piersi u kobiet i raku płuc u mężczyzn) nowotwór złośliwy atakujący Polaków.

Wczesne wykrycie choroby pozwala na zastosowanie skutecznej terapii. Im szybciej rak zostanie zdiagnozowany, tym jego leczenie jest łatwiejsze, Zwykle rozwija się z niezłośliwych narośli zwanych gruczolakami, które w początkowych stadiach przypominają polipy (przerost komórek) i są łatwe do usunięcia.

Głównymi objawami raka jelita grubego są krew w kale, trwające dłużej niż sześć tygodni zaburzenia rytmu wypróżnień (naprzemienne biegunki i zaparcia) występujące bez żadnego konkretnego powodu, nieuzasadniony spadek wagi, bóle brzucha lub dolnych partii pleców, poczucie niepełnego wypróżnienia, uczucie ciągłego zmęczenia. Zdarza się, że nowotwór powoduje niedrożność jelit, co objawia się mdłościami i zaparciami. okaleczenia mniej rozległe. W ostatnich latach pojawiły się nowe metody terapii, które znacznie poprawiają komfort życia chorych. Wdraża się nowe techniki operacyjne, stosuje leczenie skojarzone, łączące chirurgię, chemioterapię i radioterapię.

Niestety, wciąż zbyt mała wiedza na temat choroby i jej profilaktyki oraz zwyczajny wstyd, który zniechęca ludzi do badań profilaktycznych, a nawet powstrzymuje przed pójściem do lekarza osoby, które już obserwują u siebie niepokojące objawy - sprawiają, że u Polaków rak jelita grubego wykrywany jest zbyt późno. Przez to odsetek chorych, którzy przeżywają co najmniej pięć lat od ujawnienia choroby, należy do najniższych w Europie.
Rak jelita grubego to złośliwy rozrost błony śluzowej okrężnicy lub odbytnicy, który może wystąpić w dowolnej części jelita.

Przyczyny choroby nie są znane. Zaobserwowano jednak, że pewne czynniki sprzyjają zachorowaniom. Należą do nich zbyt duże spożycie białka zwierzęcego, zbyt małe zaś produktów zawierających błonnik, otyłość, predyspozycje rodzinne a także zbyt mała aktywność fizyczna.
Osoby z grupy ryzyka powinny skonsultować się ze swoim lekarzem w sprawie ewentualnych badań. Już proste badanie może być bardzo pomocne w rozpoznaniu choroby.

Perspektywa operacji zakończonej stomią i życie z workiem stomijnym u boku przeraża wielu chorych. Po operacji stomicy często unikają kontaktów z ludźmi, wstydzą się swojej choroby. Jak twierdzi Kwiryn Buzalski, przewodniczący Oddziału Regionalnego " Pol-Ilko" w Koszalinie - zupełnie niepotrzebnie. Ze stomią można żyć, pracować.
Działający od kilku lat jedyny na Pomorzu Środkowym oddział tego stowarzyszenia stara się pomagać chorym i ich bliskim w codziennych zmaganiach z chorobą. Obecnie zrzesza ponad 70 stomików z całego regionu i należy do najprężniejszych w kraju.


KONTAKT
Jeśli ktoś potrzebuje wsparcia stowarzyszenia może skontaktować się z jego
przewodniczącym Kwirynem Buzalskim pod numerem telefonu: 693 581 103 lub na adres mailowy:kwiryn@onet.eu.

Przeczytaj więcej
• Naukowcy szukają antidotum na rakotwórcze związki w organizmie. Czy doczekamy czasów, kiedy przed nowotworami będą broniły tabletki? (19-08-2009)
• Chłoniak atakuje młodych. Jak go rozpoznać? (10-02-2009)
• Rak nie musi oznaczać śmierci. Profilaktyka ratuje życie (6-02-2009)

_________________
Uśmiech to cudowne remedium na wszystkie nasze
problemy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum stomia.forumoteka.pl Strona Główna -> Strefa Stowarzyszenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum