Forum stomia.forumoteka.pl Strona Główna stomia.forumoteka.pl
Opis Twojego forum
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

grzyby lecznicze

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum stomia.forumoteka.pl Strona Główna -> Dieta
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kwiryn
Site Admin


Dołączył: 03 Sie 2007
Posty: 198

PostWysłany: Pon Wrz 28, 2009 3:04 pm    Temat postu: grzyby lecznicze Odpowiedz z cytatem

Serdecznie witamy
Dzień dobry drodzy Goście, Towarzystwo Wiedzy o Grzybach Leczniczych wita Was bardzo serdecznie!
Tutaj możecie dowiedzieć się wielu rzeczy na temat fascynującego świata grzybów leczniczych. Z tych stron, zawierających informacje o różnych dolegliwościach, np. o zaburzeniach snu, nadwadze, alergiach, cholesterolu, nadciśnieniu itp, korzysta codziennie nawet 3.000 odwiedzających! Możecie zamówić bezpłatny egzemplarz książki "Heilpilze" /Grzyby lecznicze/
autorstwa Pani dr Susanne Ehlers.
Nowicjusze powinni najlepiej rozpocząć lekturę od Wprowadzenia, które pozwoli zrozumieć, jak działają grzyby lecznicze. A potem możecie odszukać swoje dolegliwości na stronie „Choroby". dr Susanne Ehlers
Towarzystwo Wiedzy o Grzybach Leczniczych
Serdecznie witamy w Towarzystwie Wiedzy o Grzybach Leczniczych
Postawiliśmy sobie za cel zapoznać Was z fascynującym światem grzybów leczniczych! Będziecie naprawdę zdumieni, ile siły i możliwości terapeutycznych drzemie w grzybach! Od niepamiętnych czasów grzyby zaliczane były do najbardziej tajemniczych form życia. Nie potrzebują fotosyntezy, dlatego z botanicznego punktu widzenia nie należą do roślin! Nie są również zaliczane do zwierząt. Tworzą samodzielną grupę wśród organizmów żywych.
My, mieszkańcy środkowej Europy, nie wiemy jednak prawie nic o tym, że, grzyby zawierają nieprawdopodobne spektrum wykazanych naukowo substancji czynnych. Tymczasem Tradycyjna Medycyna Chińska od niepamiętnych czasów wykorzystuje z ogromnym nieraz powodzeniem rozmaite grzyby do walki z całym szeregiem chorób!
Poniższy przykład powinien Was przekonać. Znaczenie słowa „penicylina” jest powszechnie znane. A większość nawet wie, że chodzi tu o antybiotyk, czyli środek, który zabija bakterie. Jednak niewielu z nas ma świadomość tego, że i w tym przypadku mamy do czynienia z grzybem! Należy tutaj wspomnieć, że penicylina uratowała do tej pory miliony istnień ludzkich!
Wcale niemałą część informacji na temat działania grzybów otrzymywaliśmy przez dłuższy czas od ludzi, którzy mieli bardzo pozytywne doświadczenia z grzybami leczniczymi i którzy wyrażali swój zachwyt z powodu odzyskanego zdrowia dzięki naturze! Więcej na ten temat można przeczytać pod „Choroby”!
Grzyby lecznicze nie są tajemniczym cudownym środkiem! Są one skarbnicą odkrytych - i w międzyczasie dobrze poznanych – substancji czynnych, z których powinniśmy korzystać dla zachowania dobrego zdrowia, a przede wszystkim celem wsparcia procesów leczenia i rekonwalescencji – bez skutków ubocznych! Aktywizują m.in. drzemiące w ciele siły samoleczenia! A
właśnie takie wzmocnienie odporności jest często w przypadku wielu chorób i dolegliwości decydującym i brakującym elementem do pełnego wyzdrowienia!
Terapia grzybami leczniczymi w przeciwieństwie do medycyny konwencjonalnej zwalczającej choroby jest ukierunkowana na
przywrócenie zdrowia poprzez tak zwaną homeostazę. Pojęcie to oznacza równowagę wszystkich stale przebiegających procesów w organizmie, np. równowagę mineralną, enzymatyczną, hormonalną, wodną, elektrolityczną i immunologiczną.
Grzyby witalne mają zatem właściwości regulujące, tzn. u ludzi z wysokim ciśnieniem powodują wyrównujące obniżenie ciśnienia, u tych ze skrajnie niskim ciśnieniem krwi – podwyższenie ciśnienia. To samo odnosi się do stanu psychicznego, trawienia, cholesterolu, alergii, nowotworów...! To tłumaczy tak niewiarygodnie wiele możliwości zastosowania grzybów leczniczych!
I jeszcze wskazówka na zakończenie: na tych stronach, szanowni Czytelnicy, przedstawione zostało szerokie spektrum zastosowania grzybów leczniczych. To pomoże w prowadzeniu rozmowy z lekarzami medycyny konwencjonalnej czy niekonwencjonalnej na temat zasadności (dodatkowego) przyjmowania grzybów leczniczych przy Waszym schorzeniu. W żadnym wypadku informacje tu zawarte nie powinny skłaniać przy takich ciężkich chorobach jak np. nowotwór do samodzielnego podjęcia decyzji bez uprzedniej konsultacji medycznej o przerwaniu ew. terapii czy w ogóle o niepodjęciu leczenia!
Wykaz poszczególnych chorób wraz z danymi dotyczącymi grzybów leczniczych i ich dozowaniem powstał w oparciu o posiadaną wiedzę. Opiera się on z jednej strony na obszernej literaturze naukowej, a z drugiej strony na cennych doświadczeniach terapeutycznych. Pomimo to nie możemy udzielić żadnej gwarancji, że stosowanie grzybów zostanie uwieńczone sukcesem. W Niemczech grzyby witalne nie są dopuszczone jako leki, lecz należą do uzupełniających środków spożywczych.
Grzyby lecznicze należy postrzegać zatem – zwłaszcza w przypadku ciężkich chorób - jako dodatkową możliwość wzmocnienia i ustabilizowania całego organizmu, co ma znaczący wpływ na energię i radość życia, a tym samym może w decydujący sposób przyczynić się do wyzdrowienia chorego!
Medycyna akademicka i medycyna naturalna nie muszą się wzajemnie wykluczać, wręcz przeciwnie – wszystko wskazuje na to, że ich wspólne działanie – zwłaszcza w przypadku ciężkich chorób – jest kluczem do zwycięstwa nad chorobą! I w tym duchu życzymy Wam wszystkiego dobrego i szybkiego powrotu do zdrowia!
dr Susanne Ehlers
Towarzystwo Wiedzy o Grzybach Leczniczych
Polyporus umbellatus
/żagiew okółkowa/
Polyporus jest stosowany głównie przy:
odwodnieniu
nowotworach płuc
białaczce
obrzękach
O grzybie Polyporus żagiew okółkowa rośnie również w naszych rodzimych lasach. Ma postać krzaczkowatą i może ważyć nawet 20 kg. Występuje głównie pod dębami i bukami. Dla koneserów jest cenionym grzybem jadalnym.
W chińskim kompendium „Leki pobożnego wieśniaka” znajdujemy już wzmianki o żagwi okółkowej sprzed prawie 2000 lat! Stosowanie tego grzyba ma w Chinach bardzo długą tradycję. Jego zastosowanie w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej jest tak popularne jak nigdy dotąd, ponieważ w końcu odkryto fantastyczne substancje czynne, które skrywał ten grzyb.
Składniki i zastosowanie w leczeniu i profilaktyce: W grzybie Polyporus występuje ergosterol, kwas alfahydroksytetrakozanowy, biotyna (jedna z witamin grupy B) oraz polisacharydy i polipeptydy. Sucha masa owocnika zawiera 7,9% surowych protein, 45,6% substancji balastowych, 0,5% węglowodanów i 6,6% substancji mineralnych. Wśród substancji mineralnych stwierdzono znaczne ilości wapnia, potasu, żelaza oraz niewielkie ilości sodu. Ponadto wykazano istnienie pierwiastków śladowych, tj. manganu, miedzi i cynku.
W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej (TMC) Polyporus wykorzystywany jest intensywnie w przypadkach odwodnienia. Grzyb działa moczopędnie, co potwierdziły badania medycyny nowoczesnej. zażywanie Ŝagwi okółkowej powoduje zwiększone wydalanie wody, sodu i chlorków. Skuteczność jest porównywalna z zażywaniem lekarstw (np. kwasu etakrynowego).
Decydującą różnicą jest jednak to, Ŝe w przypadku zażywania diuretyków następuje również zwiększone i niekorzystne wydalanie potasu! Polyporus nie powoduje występowania tego efektu ubocznego, dlatego jest znacznie lepszy w użyciu niż tradycyjne leki moczopędne.
Podczas testów klinicznych stwierdzono wspomagające działanie grzyba w leczeniu nowotworów płuc i białaczki. 86% pacjentów zareagowało pozytywnie na leczenie Polyporusem. Działanie hamujące rozwój raka tłumaczone jest m. in.hamowaniem aktywności kwasu dezoksyrybonukleinowego (DNA) komórek rakowych.
Polyporus powoduje również zredukowanie znanych i wysoce nieprzyjemnych skutków ubocznych chemioterapii.
Ganoderma lucidum
/Reishi, lakownica żółtawa, lakownica lśniąca/
Reishii jest stosowany głównie:
jako środek towarzyszący leczeniu raka,
przy neurastenii, zaburzeniach snu,
przy problemach z krążeniem wieńcowym,
przy alergii i astmie,
przy wirusowym zapaleniu wątroby typu A, B, C,
przy nadwadze.
O grzybie Reishi
Reishi rośnie dziko także w Europie. Jak głoszą przekazy, tradycja stosowania tego grzyba witalnego w medycynie chińskiej sięga około 4000 lat wstecz. Reishi jest nazywany w Azji również „grzybem nieśmiertelności”, co z pewnością nawiązuje do jego niezwykłych właściwości, powodujących znaczne
spowolnienie efektów starzenia. W Japonii grzyb ten nazywany jest „Reishi“, a w Chinach „Ling Zhi“.
Reishi jest co prawda stosowany jako czysto jadalny grzyb, jednak jego cierpki, a nawet gorzki smak powoduje, że nie jest specjałem każdego! Tradycyjna Medycyna Chińska zalicza Reishi do wyjątkowo efektywnych środków, umieszczając go nawet w panteonie pierwszych dziesięciu najskuteczniejszych naturalnych środków leczniczych! W sprzedaży Reishi występuje w postaci wysoko skoncentrowanego ekstraktu z grzyba jak i w postaci sproszkowanej w tabletkach lub kapsułkach.
Składniki i zastosowanie w leczeniu i profilaktyce:
Reishi zawiera witaminy i składniki mineralne, m.in. żelazo, magnez, wapń, cynk, miedź, mangan i german. Jednak szczególnie ważna jest obecność polisacharydów i trójterpenów, które mają ogromne znaczenie w przypadku wymienionych wyżej chorób!
Potwierdziły to badania przeprowadzone w minionych latach przez japońskich i amerykańskich naukowców. Badania wykazały, że grzyby te mają działanie m.in. przeciwzakrzepowe, obniżają ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Właściwości te przypisywane są trójterpenom (a w szczególności węglowodorom cyklicznym takim jak kwasy ganoderowe, ganolucydowe,lucydeniowe), tak licznie występującym w Reishi. Składniki te inhibitują również uwalnianie histaminy, co pomaga redukować występowanie typowych reakcji alergicznych.
Zastosowanie Reishi w przypadkach bezsenności i nerwowości daje znakomite efekty. Niektóre składniki w nim występujące działają odprężająco i uspokajająco na centralny układ nerwowy, co umożliwia spokojny i zdrowy sen.
Naukowcy odkryli w ekstrakcie z grzyba Reishi substancję aktywną, która poprawia pracę wewnętrznego mięśnia sercowego, zwiększa przepływ krwi i obniża zużycie tlenu mięśnia sercowego. Skutkiem tego były dalsze badania z udziałem pacjentów, które potwierdziły pozytywne oddziaływanie na układ sercowo-naczyniowy.
W Chinach ekstrakt z Ling Zhi podaje się pacjentom z wirusowym zapaleniem wątroby. Podczas jednego z badań zaaplikowano ekstrakt z Reishi 355 pacjentom cierpiącym na przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu B. Już po krótkim czasie nastąpiła poprawa w przypadku 92,4% pacjentów!
W Azji, a przede wszystkim w Japonii już od kilku stuleci Reishi / Ling Zhi podawany jest jako suplement przy różnych chorobach nowotworowych. Od kilku lat prowadzone są systematyczne badania nad przeciwnowotworowymi właściwościami Reishi, których wyniki są zdumiewające!
Szczególnie aktywnie prowadzone są badania w Instytucie Nauk i Medycyny imienia Linusa Paulinga. 250 pacjentom chorym na raka, których stan określono już jako beznadziejny, podawano ekstrakt z Reishi. Okazało się, że przy dużych dawkach wynoszących ponad 5 g, Reishi należy podawać w kombinacji z wit. C, w przeciwnym razie może wystąpić biegunka. Pacjenci zdecydowanie rzadziej skarżyli się na jakiekolwiek infekcje. Nastąpił wzrost produkcji przeciwciał. Zwiększyła się aktywność całego systemu immunologicznego organizmu, a w szczególności tzw. komórek T. Ekstrakt z Ling Zhi w zwiększonych dawkach ponad 5 g dziennie okazał się szczególnie skuteczny w leczeniu (poszpitalnym) raka płuc, guzów mózgu, raka wątroby, nerek i trzustki.
Informacja naukowa
Oficjalna odpowiedź na pytanie postawione przez Pana dr Kell z Rostocku:
„Co skrywa grzyb zwany Reishi?"
Zeszyt 4/96, strona 28
Artykuł dr med. Yarong Xiao, Instytut Medycyny Naturalnej, 35037 Marburg
Ling Zhi, (Ganoderma lucidum) jest jedną z najważniejszych roślin leczniczych w aptece Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Grzyb ten nieprzerwanie od tysięcy lat jest bardzo ceniony w Chinach i Japonii ze względu na swoje wielorakie właściwości lecznicze. Jednak ze względu na to, że również w Azji jest grzybem rzadkim, więc przez długi czas jego stosowanie zastrzeżone było tylko dla cesarzy, wyższych klas społecznych i wyższej rangi duchownych. Prosty lud znał Ling Zhi i jego lecznicze działanie tylko z rozlicznych historii, opowieści i bajek. Do najpopularniejszych z nich należy Opowieść o Białym Wężu. Od ok. 20 lat ta „boska roślina lecznicza” może być uprawiana pod bardzo surową kontrolą organiczną, a dzięki temu stała się wreszcie dostępna dla każdego śmiertelnika.
Jej chińska nazwa brzmi „LING ZHI". Określenie „Reishi" pochodzi z języka japońskiego.
W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej zioła i inne rośliny są częściej stosowane w leczeniu różnych schorzeń niż ma to miejsce w Europie. Nic dziwnego zatem, że Pan dr Kell nie mógł znaleźć w akademickich podręcznikach medycyny żadnej wskazówki na temat zastosowania Ganoderma lucidum.
Od dwudziestu lat prowadzi się w Chinach i Japonii intensywne badania nad grzybem Ling Zhi. W Chinach grzyb ten stosowany jest w leczeniu od ponad trzech tysięcy lat.
Analizy farmakologiczne dowodzą, że Ling Zhi składa się m.in. z następujących substancji aktywnych: ergosterol, lizozym, kwaśna proteaza, rozmaite rodzaje białka, aminokwasy, polipeptydy, sacharydy, sterole, laktony, alkaloidy, polisacharydy, fenole, triterpenoidy, mannitole, witamina B1, B2, B6, E, kumaryna i inne pierwiastki śladowe. Triterpenoidy zawarte w Ling Zhi, tak zwane kwasy ganoderowe, posiadają zdolność obniŜania poziomu cholesterolu i wysokiego ciśnienia krwi oraz działają przeciwalergicznie, podczas gdy adenozyna rozszerza naczynia krwionośne i wykazuje zdolność hamowania agregacji płytek krwi, a polisacharydy wykazują właściwości immunostymulujące i hamują wzrost komórek nowotworowych.
Wśród leczniczych właściwości Ling Zhi udowodnionych farmakologicznie należy wymienić:
1) zmniejszenie bólu związanego z centralnym układem nerwowym;
2) cholinergiczne działanie obwodowe na wegetatywny system nerwowy;
3) działanie wykrztuśne na drogi oddechowe, powodujące rozdzielanie śluzu, a także złagodzenie objawów przewlekłego
zapalenia oskrzeli;
4) odtruwanie i ochrona komórek wątroby;
5) wspomagające działanie pracy gładkich mięśni macicy i przewodu pokarmowego;
6) stymulowanie gruczołów endokrynnych i ich metabolizmu;
7) osłabienie reakcji alergicznych,
Cool ochrona przed szkodliwym promieniowaniem (np. przed promieniami rentgena);
9) wzmocnienie mięśnia sercowego i stymulowanie krążenia wieńcowego.
Badania kliniczne dowodzą, Ling Zhi korzystnie mogą wpłynąć na następujące choroby i objawy:
1) nowotwory
2) choroba wieńcowa serca i hiperlipidemia
3) alergie
4) przewlekłe zapalenie oskrzeli
5) wirusowe zapalenie wątroby
6) różne odmiany neurastenii, bezsenność, arytmie, leukopenia, postępująca dystrofia mięśniowa, miotonia zanikowa i nadmierna osteogeneza.
Ling Zhi jest środkiem leczniczym służącym do polepszenia ogólnego stanu zdrowia. Podczas licznych badań akademickich i analiz molekularno-biologicznych przeprowadzonych w ciągu ostatnich lat w Chinach, Japonii, Korei, Europie i USA na ludziach i zwierzętach odkryto jednak dalsze zdumiewające właściwości Ling Zhi, o których istnieniu niewiele wspomina Tradycyjna Medycyna Chińska. Przytaczając tylko niektóre z nich, można wspomnieć, iŜ np. stwierdzono, Ŝe Ling Zhi znakomicie sprawdza się w profilaktyce raka płuc. Udowodniono, że Ling Zhi jest środkiem o działaniu sympatykolitycznym i dzięki temu obniża ciśnienie krwi. Dalsze badania pokazują, że Ling Zhi redukuje agregację płytek krwi przy arteriosklerozie i zwiększa aktywność immunologiczną przy działaniu promieni gamma. Ling Zhi działa przeciwalergicznie.
Badania przeprowadzane w ciągu 20 ostatnich lat przyczyniły się do tego, Ŝe empirycznie udowodnione medyczne właściwości Ling Zhi mogą być przyporządkowane do poszczególnych składników farmakologicznych. Wyniki tych badań przetestowano po części w warunkach klinicznych, w szczególności sprawdzano możliwości zastosowania w onkoterapii. Ling Zhi nie wykazuje żadnych działań ubocznych. Wyniki te są bardzo obiecujące, gdyż w medycynie akademickiej mile widziane są wszelkie farmakologiczne dowody skuteczności. Wysoce prawdopodobne jest również to, że w Ling Zhi odkrytych zostanie jeszcze więcej korzystnych substancji farmakologicznych i właściwości leczniczych.
W chwili obecnej przeprowadzane są w Japonii i USA badania naukowe nad skutecznością Ling Zhi przy osłabieniu odporności, syndromie chronicznego zmęczenia, AIDS, cukrzycy, schorzeniach wątroby, astmie i zapaleniu stawów.
Rząd japoński zaleca stosowanie Ling Zhi jako oficjalnego leku uzupełniającego w terapii nowotworów.
Od pewnego czasu Ling Zhi jest dostępny również na europejskich rynkach przede wszystkim w formie ekstraktu w granulkach.
Grifola frondosa
/Maitake, żagwica listkowata/
Maitake jest stosowany głównie:
jako środek towarzyszący terapii nowotworów (piersi)
przy cukrzycy
przy zakaŜeniu wirusem HIV (AIDS)
przy osteoporozie
Grzyb Maitake występuje także w naszych lasach. Koneserzy cenią walory smakowe tego dobrego grzyba jadalnego! Jednak jego wysokie zdolności lecznicze odkrywa się i wykorzystuje głównie w Azji, a od niedawna także w USA. Tam też hoduje się go na wielką skalę. Japońskie słowo Maitake w tłumaczeniu brzmi „tańczący grzyb”. Zgodnie z przekazem, nazwa ta wywodzi
się od tańca radości, który podobno wykonywano, gdy udało się znaleźć grzyba, którego wartość była wysoka.
Składniki i zastosowanie w leczeniu i profilaktyce
Na uwagę zasługuje wysoka zawartość ergosterolu, będącego prowitaminą D. Aktywność leczniczą tego środka zawdzięczać
należy jednak głównie polisacharydom, do których zaliczają się grifolan i grifolin, a także białkom wiążącym metale i lektynom.
Tak zwana frakcja D w wyciągu grzyba jest szczególnie aktywna.
Do naukowców, którzy wyjątkowo intensywnie zajmowali się badaniem Maitake i leczyli nim wielu pacjentów należy prof. Dr Hiroaki Nanba (doktor biochemii i immunologii, profesor prowadzący Katedrę Mikrobiochemii na Kobe University for Pharmacy,
Członek Japanese Cancer Socjety i New York Academy of Science).
Profesor odpowiada na pytanie „Na które choroby grzyb Maitake działa leczniczo, uzdrawiająco lub profilaktyczne?"
Dr Nanba: „Maitake nie tylko może profilaktycznie zapobiegać powstawaniu nowotworu, można go stosować w leczeniu raka i innych ciężkich chorób, takich jak AIDS czy zapalenie wątroby. Maitake wzmacnia system immunologiczny i dzięki temu posiada zdolność zmniejszenia wszelkich niepożądanych skutków ubocznych chemioterapii. Połączenie chemioterapii i Maitake daje zdumiewający efekt synergii. Grzyb jest bardzo skuteczny również przy wysokim ciśnieniu krwi i cukrzycy“.
Amerykański Instytut Badań nad Rakiem (U.S.National Cancer Institute) potwierdza przeciwwirusową skuteczność grzyba w leczeniu HIV (AIDS). Badania – prowadzone także przez japoński Krajowy Urząd ds. Zdrowia – wykazały, że zastosowanie frakcji D Maitake hamowało w 97% in vitro niszczenie pomocniczych limfocytów T, powodowane przez wirus HIV. Fakt ten
pozwala przypuszczać, że rozwój choroby od momentu zainfekowania wirusem HIV do pełnego wystąpienia choroby AIDS może zostać całkowicie zahamowany lub wyraźnie spowolniony.
Badania kliniczne przeprowadzone na 165 pacjentach w wieku 25-65 lat z różnymi nowotworami w zaawansowanym stadium wykazały w wyniku działania frakcją D Maitake cofanie się choroby nowotworowej względnie znaczącą symptomatyczną poprawę u 73% przypadków raka piersi, 67% przypadków raka płuc i 47% pacjentów z nowotworem wątroby. Dodatkowe
zastosowanie ekstraktu z Maitake przy chemioterapii polepsza skuteczność leczniczą o 12% - 28%. Działanie grzyba okazało się niezwykle skuteczne przy nowotworach piersi, prostaty, płuc i wątroby. Mniejszą skuteczność zaobserwowano przy raku układu kostnego, żołądka i przy białaczce.
Renomowane instytuty w Japonii i USA prowadzą badania mające na celu rozpoznanie i wykorzystanie szeregu właściwości oraz istoty działania tego interesującego grzyba witalnego.
Zastosowanie Maitake w leczeniu i profilaktyce:
Długoletnie badania potwierdzają, że żagwica listkowata, Grifola frondosa, grzyb azjatycki wykazuje zdolności obniżenia poziomu cukru we krwi, szczególnie przy cukrzycy wieku starczego oraz silną funkcję osłaniającą komórki wątrobowe.
K. Mori wraz ze współpracownikami z japońskiego Instytutu Badań nad Grzybami w Kiryu dowodzi, że wysuszony owocnik Maitake wywołał u chorych na raka 86%-owe zahamowanie rozwoju nowotworu dzięki zwiększeniu aktywności makrofagów (fagocytów) i zabójczych komórek T.
Najnowsze badania nad grzybem dotyczą możliwości jego stosowania w leczeniu pacjentów chorych na AIDS.
Hericium erinaceus
/soplówka jeżowata, małpia głowa/
Hericium jest stosowany głównie przy:
nieżytach (żołądka)
wrzodach żołądka / jelita
nowotworach (zwłaszcza raku żołądka i przełyku)
O grzybie Hericium
Hericium erinaceus występuje w naszych lasach, ponadto jednak na całym świecie prowadzone są hodowle tego grzyba. Jego kosmaty owocnik przypomina głowę małpy, dlatego też nazywany jest "małpią głową”. Należy do tych nielicznych grzybów witalnych, które również w naszej części świata
obudziły zainteresowanie badaniami nad zawartymi w nim składnikami.
W sprzedaży dostępne są zarówno wysoko skoncentrowane ekstrakty, jak również proszek wysuszonego grzyba luzem lub w tabletkach/kapsułkach. W zależności od celu stosowania aplikowany jest ekstrakt, proszek lub kombinacja złoŜona z obu form handlowych grzyba.
Składniki i zastosowanie w leczeniu i profilaktyce
W grzybach Hericium stwierdzono znaczną obecność potasu, cynku, żelaza, germanu, selenu, fosforu i niewielką ilość sodu. Ponadto występują w nim wszystkie podstawowe aminokwasy oraz polisacharydy i polipeptydy.
Prof. dr Schnitzler z Uniwersytetu Weihenstephan przywiózł Hericium do Niemiec z Azji, gdzie przez wiele lat wykonywał swoją pracę. Między innymi jego badania potwierdziły niektóre właściwości grzyba znane już z literatury.
Soplówka jeżowata posiada najprawdopodobniej znaczne potencjały w zakresie leczenia układu trawiennego, począwszy od przełyku poprzez żołądek aż do jelita. Tradycyjna Medycyna Chińska stosuje Hericium szczególnie przy raku żołądka, nieżycie i wrzodach żołądka, wrzodach dwunastnicy i raku przełyku. Zgodnie z wynikami jednego z badań Hericium znakomicie sprawdza się w leczeniu pacjentów chorujących na nieżyt żołądka. U 82% pacjentów stwierdzono znaczną poprawę w zakresie typowych objawów choroby, u 58% zarejestrowano całkowite ustąpienie nieżytu. Ponadto zaobserwowano trwałą odbudowę błony śluzowej żołądka.
Hericium można ponadto hodować w podobny sposób jak Shiitake, Reishi i inne w ogrodzie lub na balkonie. Zalecane dzienne spożycie wynosi ok. 100 g świeżych grzybów lub analogicznie 10 g grzybów suchych.
Informacja naukowa
Zastosowanie Hericium w leczeniu i profilaktyce
Uniwersytet Techniczny w Monachium Zgodnie z Tradycyjną Medycyną Chińską rozmaite substancje zawarte w owocniku można efektywnie stosować w profilaktyce
następujących chorób:
• rak żołądka
• nieżyt żołądka
• wrzody żołądka
• wrzody dwunastnicy
• rak przełyku.
(Xu i Wang, 1986), (Zhang, 1989)
Dostępnym lekarstwem w Chinach są tabletki z koncentratu soku tłoczonego z grzyba, a ponadto w sprzedaży są suszone owocniki i toniki, zawierające tłoczony sok. (Yiu, 1989), (Kawagishi, Mizuno)
Grzyb zwany “Małpią głową“ zwiększa odporność organizmu (posiada własności immunostymulujące), działa przeciwzapalnie i przyspiesza gojenie ran. Zawiera wiele istotnych pierwiastków śladowych (np. Zn, Fe, Se, Ge i in.), minerałów i witamin. Jego działanie odnosi skutek przy wszystkich problemach z układem trawiennym. Nie są znane Ŝadne efekty uboczne zaŜywania
tego grzyba. (Yiu, 1989)
Pewne składniki działają stymulująco na czynnik wzrostu nerwów, co dopuszcza możliwość ewentualnego zastosowania w leczeniu choroby Alzheimera.
Koncentracja 17 różnych aminokwasów w Hericium, w tym 7 istotnych dla organizmu ludzkiego, jest o 30 - 150% większa w porównaniu z pieczarką, boczniakiem czy Shiitake. (Eisenhut, 1995), (Zhang, 1989), (Yiu, 1989)
Dzięki temu grzyb może być z powodzeniem stosowany jako wysokowartościowy substytut mięsa w diecie wegeteriańskiej.
Uniwersytet Techniczny w Monachium, Katedra Warzywnictwa, bada cytotoksyczne działanie ekstraktów grzybów na komórki nowotworowe, typowy test sypkiego podłoża z mączki drzewnej i biotechnologiczną produkcję granulatu grzybów w hodowli wgłębnej (kultura wodna). Testy na cytotoksyczność wyjaśnią, czy granulat wykazuje istnienie ważnych składników podobnych do tych występujących w owocniku.
Cordyceps sinensis
/Kordyceps chiński, maczużnik chiński/
Cordyceps jest stosowany głównie:
przez sportowców (wyczynowych), do szybkiej regeneracji mięśni,
przy zaburzeniach czynności seksualnych (zaburzenia popędu płciowego)
przy problemach wytrzymałościowych w depresji.
O grzybie Cordyceps
Pierwotnym miejscem pochodzenia tego grzyba był Tybet, gdzie i dziś rośnie on nawet na wysokości 5.000m. Cordyceps jest wyjątkowo drogim grzybem, ceny dochodzą nawet do 10.000 USD za kg. Jego naturalnym podłożem odżywczym nie jest jak w przypadku innych grzybów drewno lub inne substraty roślinne, lecz gąsienice pewnego gatunku motyla. Cordyceps atakuje gąsienice w glebie, rosnąc zabija je, a następnie rozwija się na martwych gąsienicach tworząc maczugowaty owocnik.
Naturalna podaż maczużnika nie wystarczy już na zaspokojenie światowego popytu, dlatego naukowcy zaczęli zastanawiać się od pewnego czasu nad możliwością hodowli tego grzyba. W konsekwencji prowadzi się obecnie hodowle grzybni maczużnika – która na szczęście zawiera składniki o działaniu nawet bardziej efektywnym – przetwarzanej następnie na ekstrakt w formie kapsułek. Ponieważ udaje się hodować tylko grzybnię maczużnika, w sprzedaży dostępny jest w pierwszym rzędzie ekstrakt z grzybni. Istnieje jednak w handlu postać sproszkowana maczużnika, pochodząca od spokrewnionych gatunków tego grzyba, np. Cordyceps militaris (maczużnik bojowy), którym nie przypisuje się jednak tak skutecznego działania.
Składniki i zastosowanie w leczeniu i profilaktyce
Oprócz witamin i pierwiastków śladowych maczużnik zawiera bardzo wartościowe aminokwasy oraz polisacharydy. Liczne badania potwierdziły wszechstronne pozytywne oddziaływanie Cordycepsa na organizm człowieka. W szczególności znane już z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej zastosowanie grzyba jako afrodyzjaka (także dla kobiet) lub środka skuteczne
zwiększającego wytrzymałość (seksualną) zostało poparte wynikami badania przeprowadzonego na Wydziale Medycznym w Pekinie.
W pierwszej grupie przyjmującej ekstrakt z owocnika maczużnika u 31% osób wystąpiło wyraźne polepszenie aktywności seksualnej. W drugiej grupie, która otrzymywała ekstrakt z grzybni chińskiego Cordycepsa, wskaźnik wyraźnego polepszenia aktywności wyniósł 65%!
Cordyceps jest stosowany również chętnie przez sportowców doceniających jego niesamowite właściwości polepszania sprawności fizycznej. Chińscy sportowcy olimpijscy od dawna spożywają Cordyceps, by szybko zregenerować się po wysiłku związanym z treningiem oraz by efektywnie polepszyć swoje wyniki w zawodach sportowych.
Naukowcy wychodzą z założenia, że powodem polepszenia sprawności i wytrzymałości u sportowców jest przynajmniej
pozytywny wpływ maczużnika na organy oddechowe.
Cordyceps jest inhibitorem aktywności enzymu zwanego monoaminooksydazą (MAO), co jest potwierdzeniem jego właściwości
antydepresyjnych. W przypadku leków antydepresyjnych stosuje się również inhibitory MAO.
W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej maczużnik wykorzystywany jest również w przypadku niedokrwistości.
Coprinus comatus
/Czernidłak kołpakowaty/
Coprinus jest stosowany głównie przy:
cukrzycy typu I i typu II
hemoroidach
zaparciach.
O grzybie Coprinus
Grzyb ten rośnie na rodzimych łąkach, można go również hodować, jednak nie jest grzybem trwałym. Jego właściwości zostały dokładnie przebadane – grzyb ten pochodzi z Europy, pierwsze badania jego zdolności obniżania poziomu cukru we krwi prowadzono już w 1934 r.
Składniki i zastosowanie w leczeniu i profilaktyce
Coprinus zawiera znaczne ilości potasu, wapnia, żelaza, magnezu, miedzi, cynku, niacyny, bardzo mało sodu, ponadto stwierdzono występowanie w białku 20 wolnych aminokwasów, w tym wszystkich 8 niezbędnych, egzogennych aminokwasów (których organizm nie moŜe sam wytworzyć, lecz musi je dostarczyć wraz z pożywieniem).
Wysuszony proszek z grzyba znajduje zastosowanie głównie w walce z cukrzycą. Reguluje poziom cukru we krwi, działa przeciwzapalnie i przede wszystkim może powstrzymać następstwa chorób wieńcowych na tle cukrzycowym. Corpinus działa osłaniająco na wysepki Langerhansa (komórki wydzielające hormony w trzustce, np. insulinę). Po półtorej godziny od momentu podania sproszkowanego grzyba zmniejszyła się zawartość cukru we krwi o 41%. Trzy godziny później zawartość kształtowała się na poziomie niższym o 31%, a nawet po sześciu godzinach krew zawierała cały czas o 20% mniej cukru w porównaniu do stanu przed zaaplikowaniem środka. Nie wykazano żadnej znaczącej różnicy pomiędzy obniżającym poziom cukru we krwi działaniem Corpinusa i tolbutamidu (leku przeciwcukrzycowego), jednakŜe terapia z uŜyciem Corpinusa działa na przyczyny powstania cukrzycy i nie ma żadnych efektów ubocznych.
Decydującym krokiem, który może uczynić każdy chory na cukrzycę, by zapobiec ślepocie, niewydolności nerek, amputacji nogi, zawałowi serca czy udarowi mózgu, jest dostarczanie organizmowi w wystarczającej ilości składników biowitalnych zawartych w Corpinusie, obniżających poziom cukru we krwi i łagodzących arteriosklerotyczne skutki przemiany cukrów.
Ponadto naukowcy odkryli w Corpinusie składniki inhibujące powstawanie mięsaków i nowotworów. Grzyb ten jest również z powodzeniem stosowany przy hemoroidach i problemach z układem trawiennym (zaparcia).
Auricularia auricularia-judae
/Ucho bzowe, uszak bzowy, ucho judaszowe, grzyb mun/
Auricularia jest stosowany głównie:
przy zapaleniach, szczególnie błony śluzowej
w celu obniżenia nadmiernej krzepliwości krwi (rozrzedza krew)
przy raku skóry.
O grzybie Auricularia
Auricularia jest grzybem jadalnym rozpowszechnionym niemal na całym świecie, występującym w wielu potrawach azjatyckich, a w szczególności w kuchni chińskiej.
Składniki i zastosowanie w leczeniu i profilaktyce
Obok witamin i cennego białka Ucho bzowe zawiera ważne substancje mineralne jak potas, wapń, magnez, fosfor i krzem. W grzybie jest wyjątkowo dużo składników dodatkowych, które mogą hamować nadmierną krzepliwość
krwi i działają przeciwzapalnie.
W wyniku serii przeprowadzonych badań udowodniono przeciwzapalne działanie Auricularia. Polepszenie następuje zwłaszcza w przypadku zapalenia błony śluzowej. Ponadto grzyb ten obniża nadmierną krzepliwość krwi, zmniejsza całkowitą zawartość cholesterolu we krwi, stymuluje system odpornościowy organizmu, pochłania wolne rodniki i hamuje powstawanie złośliwych nowotworów tkanki łącznej.
Właściwości grzyba obniżające nadmierną krzepliwość krwi powodują polepszenie przepływu krwi. Jest to bardzo istotne dla lepszego ukrwienia głównie tych już uszkodzonych, zwężonych naczyń krwionośnych. Dzięki grzybowi Auricularia można zapobiegać zatorom i innym rodzajom niedrożności naczyń krwionośnych, a tym samym z dużym prawdopodobieństwem zawałom serca, arteriosklerozie lub udarowi mózgu.
Auricularia może również skutecznie przeciwdziałać wystąpieniu choroby o nazwie „chromanie przestankowe“, w przypadku której przy obciążeniu występują silne bóle kończyn dolnych, wywołane ich niedokrwieniem. Działanie ucha bzowego wskazuje na wyższość tego środka nad konwencjonalnymi lekami. Substancje zawarte w Auricularia nie naruszają włókien kolagenu, będących ważnym komponentem naczyń krwionośnych, jak to czynią niektóre leki na rozrzedzenie krwi.
Informacja naukowa
Immunomodelujące działanie składników Cordycepsa na dziecięcy system odpornościowy Cordycepin jest substancją, która zawiera "Dong Chong Xia Cao", chiński środek leczniczy, stosowany w Chinach od ponad
400 lat. Tradycyjna Medycyna Chińska przypisuje "Dong Chong Xia Cao" skuteczność w obszarze „nerek“ i „płuc“ (w adekwatnym rozumieniu chińskim). Wykazany naukowo mechanizm działania, a w szczególności sama skuteczna substancja - lub substancje - nie zostały w pełni rozpoznane.
Klinicznie udokumentowany acz przypadkowy wynik badań zwrócił uwagę na możliwy łagodzący wpływ tego środka leczniczego na choroby autoimmunologiczne. W następstwie tego mogliśmy pokazać, że ważny składnik środka leczniczego, noszący nazwę cordycepin, być może jest powodem tego skutecznego działania. Zaaplikowany in vitro cordycepin indukuje przeciwzapalną cytokinę IL-10, a jednocześnie zachodzi wyraźne tłumienie ekspresji IL-2 (T Cell growth factor). Z punktu widzenia modeli Th1/Th2 odpowiedzi odpornościowej przekazywanej do komórek T cordycepin mógłby zatem stymulować odpowiedź Th2 oraz równocześnie wyraźnie hamować odpowiedź Th1 – fakt, który mógłby tłumaczyć pozytywny wpływ na
właściwości autoimmunologiczne.
Ponieważ dotąd nie było mowy o leku, który w warunkach klinicznych zwiększałby produkcję endogenicznego IL-10,
rozpoczęliśmy szczegółowe badania nad immunoregulującym działaniem codrycepinu i owego chińskiego środka leczniczego mając na względzie ew. kliniczne możliwości zastosowania.
Projekt jest subwencjonowany przez fundusze uniwersyteckie.
Kontakt:
dr X. Zhou / dr C. U. Meyer
Immunologia pediatryczna i rozwój szczepionek
Obere Zahlbacher Str. 63
55131 Moguncja
E-mail: xxzhou@gmx.de
Adnotacja Towarzystwa Wiedzy o Grzybach Witalnych: Cordycepin to substancja będąca składnikiem ekstraktu maczużnika
chińskiego (cordyceps).
Agaricus blazei Murill
/Pieczarka blazei, ABM/
Agaricus blazei Murill jest stosowany głównie przy:
nowotworach (wszystkie rodzaje)
osłabieniu odporności
przewlekłym wirusowym zapaleniu wątroby
O grzybie ABM
Grzyb ten występował kiedyś jedynie w brazylijskich lasach tropikalnych. Potem ze względu na jego wyjątkowe zdolności lecznicze zaczęto go hodować na dużą skalę. Jako grzyb witalny ma raczej niedługą tradycję. Dopiero około 35 lat temu został dostrzeżony przez konwencjonalny świat nauki. Od
tej pory prowadzone są jednak intensywne badania naukowe nad grzybem ze względu na zawarte w nim składniki. National Cancer Center w Japonii przeprowadził badania, których wyniki opublikowano w 1980 roku. Również w USA opublikowano kilka sprawozdań z badań nad tym grzybem.
Składniki i zastosowanie w leczeniu i profilaktyce
Obok witamin i składników mineralnych ABM zawiera przede wszystkim największą ilość polisacharydów ze wszystkich znanych grzybów witalnych, a przede wszystkim beta-D-glukan. W ekstrakcie substancje te mają niezwykle wysokie stężenie. Ekstrakt używany jest zasadniczo przy ciężkich chorobach. Proszek używany jest profilaktycznie, często również pomocniczo w
kombinacji z ekstraktem. W przypadku wielu chorób nowotworowych grzyb działa bardzo skutecznie hamując wzrost raka i powodując remisję. Okazał
się szczególnie pomocny przy poddanym wszelakiej terapii raku wątroby, marskości wątroby, raku piersi i wirusowym zapaleniu wątroby typu B i C. Dotyczy to także tych przypadków, kiedy nie można zastosować radioterapii, chemioterapii czy leczenia operacyjnego.
Grzyby ABM lub ekstrakt z grzybów mogą znacząco zredukować obciąŜające i niebezpieczne efekty uboczne konwencjonalnych metod terapeutycznych jak np. chemioterapia. W szczególności japońscy naukowcy prowadzący badania nad rakiem wykazali w wielu badaniach klinicznych cudowne, a przede wszystkim szybkie działanie tego grzyba nawet u pacjentów z nowotworem w stadium końcowym. Znakomicie spełnił wszelkie oczekiwania w przypadku innych chorób takich jak osłabienie odporności, zaburzenia funkcjonowania wątroby, zaburzenia trawienia, zakłócona hematopoeza, podwyższony poziom cholesterolu oraz zaburzenia i powiększenie śledziony.
Przede wszystkim beta-D-glukan, należący do grupy polisacharydów występujących w Agaricus blazei murill, wydaje się odgrywać decydującą rolę w efektywnej walce z rakiem. Zgodnie z informacjami widniejącymi w fachowej literaturze naukowej, następuje zwiększenie aktywności i efektywności tzw. makrofagów („żarłocznych” komórek układu fagocytarnego). Makrofagi
odgrywają decydującą rolę przy stymulowaniu sił obronnych organizmu ludzkiego oraz tworzeniu interferonu, który zgodnie z posiadaną wiedzą również działa hamująco na wzrost komórek nowotworowych!
ABM pomaga także w przypadku przewlekłego zapalenia wątroby. Jak wynika z przeprowadzonych badań, możliwa jest rekonstrukcja zakłóconych funkcji wątroby przy stałym zażywaniu grzyba.
Zażywanie większych dawek w żaden sposób nie powoduje skutków ubocznych, dlatego zażywając ekstrakty grzybów lub proszek można bez obaw przekroczyć zalecaną ilość!
Informacja naukowa
Pomoc w walce z rakiem
Grzyb z Brazylii pierwotnie rósł dziko, po jego odkryciu przed 30 laty zaczęto również zajmować się jego hodowlą. W roku 1975 naukowcy z Japonii rozpoczęli prace badawcze nad ABM.
Do najważniejszych jego składników należą witamina B1, B2 i obiecujące, znane w immunologii, polisacharydy. Są to przyjazne organizmowi, występujące w naturze cząsteczki cukrowe, które obniżają ryzyko infekcji czy zapalenia poprzez stymulowanie wewnętrznych sił obronnych organizmu. Polisacharydy występują we wszystkich dotąd poznanych grzybach witalnych, jednak Agaricus blazei zawiera największą ich ilość.
Po wielu udanych badaniach w warunkach klinicznych zaczęto stosować te substancje w USA jako dodatkowe środki wspomagające leczenie pacjentów zarażonych wirusem HIV. W Japonii zostały oficjalnie dopuszczone jako środki
przeciwnowotworowe.
Polisacharydy działają następująco: Stymulowanie układu immunologicznego potęguje produkcję interleukiny-1, substancji, która unieszkodliwia wirusy i walczy aktywnie z komórkami rakowymi. Następuje pobudzenie własnych „żarłocznych” komórek układu fagocytarnego organizmu, odpowiedzialnych za niszczenie bakterii i wirusów w tkankach i odtransportowanie substancji
obcych.
Coriolus versicolor
/Wrośniak różnobarwny/
Coriolus jest stosowany głównie przy:
osłabieniu odporności (HIV)
reumatyzmie
infekcjach wirusowych takich jak np. grypa, opryszczka
nowotworach.
O grzybie Coriolus
Dziko rosnący Coriolus o charakterystycznym dachówkowatym owocniku można spotkać na całym świecie, również w Europie. Spotykany jest na drzewach liściastych i iglastych, jednak na tych ostatnich niezmiernie rzadko. Stosowany jest od bardzo dawna w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej, w której ma opinię jednego z najbardziej poszukiwanych grzybów witalnych.
Składniki i zastosowanie w leczeniu i profilaktyce
Coriolus zawiera wysoce skuteczne polisacharydy (m.in. PSP i PSK), wykazujące właściwości przeciwnowotworowe,
immunostymulujące oraz przeciwwirusowe. W wyniku aplikowania proszku z Coriolusa przy nowotworach płuc, gruczołu krokowego, szyjki macicy, okrężnicy, pęcherza moczowego i przełyku oraz białaczce, chłoniaku, raku mózgu i przy występowaniu przerzutów okazało się, że hamuje on postęp choroby i przyczynia się do cofania jej objawów. Aktywuje obronę
komórkową, powoduje zwiększenie produkcji limfocytów, monocytów, makrofagów, komórek szpikowych i innych komórek NK.
Jedno z badań udowodniło również wzrost aktywności leukocytów.
Grzyb może także w bardzo znacznym stopniu redukować obciążające i niebezpieczne skutki uboczne konwencjonalnego leczenia takiego jak chemioterapia, a w szczególności spowolnienia aktywności krwiotwórczej i uszkodzenia błon śluzowych.
Coriolus działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybicznie. Działanie to wykazano w przypadku następujących czynników chorobotwórczych: pałeczka okręŜnicy (E. coli), gronkowce, paciorkowce, drożdżaki, klebsiella, listeria i toksoplazmoza. Zdolności przeciwwirusowe grzyba wykazano przy takich chorobach jak HIV, opryszczka i cytomegalia.
Coriolus od stuleci wykorzystywany jest w Azji przez Tradycyjną Medycynę Chińską w leczeniu raka, przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby czy infekcji dróg oddechowych. Jednak dopiero niedawne badania naukowe potwierdziły jego skuteczność, tak cenioną w medycynie ludowej.
Przeciwwirusowe działanie Coriolusa wykorzystywane jest od pewnego czasu również w przypadku dolegliwości związanych z wirusem HIV. U chorych stwierdzono wyraźne polepszenie jakości życia, m.in. w wyniku dużo słabszego zmęczenia.
Informacja naukowa
Polisacharydy w Coriolusie
Uniwersytet Massey w Nowej Zelandii
Polisacharydy związane z białkami, będące składnikiem grzyba Coriolus versicolor, są bardzo skutecznym stymulatorem systemu immunologicznego. Są stosowane jako suplement chemioterapii oraz radioterapii w leczeniu nowotworów oraz jako środek uzupełniający w leczeniu wszelkiego rodzaju infekcji. Dowody na aktywność przeciwrakową polisacharydów są
niezaprzeczalne! Kilka gatunków takich polisacharydów wchodzi w skład grzyba Coriolus versicolor. Grzyb rosnący niegdyś wyłącznie dziko jest teraz również hodowany, dzięki czemu możliwe jest pozyskiwanie ekstraktu
zawierającego te istotne polisacharydy.
Ekstrakt uzyskiwany jest w wyniku procesu ekstrakcji z wykorzystaniem gorącej wody. Uzyskany proszek jest następnie koncentrowany, czyszczony i przekładany do kapsułek. A potem wystarczy go tylko zastosować zgodnie z przeznaczeniem medycznym!
Lentinula edodes
/Shiitake, twardnik japoński/
Shiitake jest stosowany głównie przy:
Nowotworach
wysokim poziomie cholesterolu
grypie, przeziębieniach
reumatyzmie zapaleniu stawów.
O grzybie Shiitake
Ten wywodzący się z Azji grzyb od około 2000 lat wymieniany jest w różnorodnej literaturze jako grzyb leczniczy o znaczącym spektrum działania. W Chinach i Japonii, a od niedawna również w USA, grzyb ten względnie ekstrakt z niego jest intensywnie i bardzo skutecznie stosowany jako suplement w leczeniu nowotworów. Od niedawna grzyb Shiitake coraz częściej pojawia się w sprzedaży, co jednak w pierwszym rzędzie należałoby tłumaczyć jego wyśmienitym smakiem. O jego właściwych wartościach (leczniczych) wie jedynie niewielu. Grzyb jest uprawiany na podłożu z mączki drzewnej. Dla optymalnego wykorzystania jego właściwości leczniczych należałoby jednak spożywać go częściej – najlepiej codziennie.
Składniki i zastosowanie w leczeniu i profilaktyce
Shiitake zawiera znaczną ilość składników mineralnych i witamin, a wśród nich żelazo, potas, wapń, cynk, witaminy grupy B, kwas foliowy, prowitaminę D (ergosterol), tak ważną dla wegetarian. Istotnymi jednak składnikami Shiitake do walki z chorobami są tzw. polisacharydy, lentinan, który jest główną substancją hamującą rozwój nowotworów oraz eritadenin, obniżający poziom cholesterolu.
Jedna z prac naukowych z badania realizowanego przez Joachima Edera z Uniwersytetu Weihenstephan opisuje właściwości Shiitake znane dotąd z literatury. Wykazano działanie przeciwwirusowe grzyba, zdolność obniżania poziomu cholesterolu oraz hamowania rozwoju nowotworów! Poniżej fragmenty tejże pracy:
[...] Badania nad mechanizmem obniżania poziomu cholesterolu w osoczu krwi przez eritadenin będący składnikiem Shiitake wykazały, że powoduje on zahamowanie syntezy lipoproteiny, która zatrzymuje cholesterol w wątrobie. Następuje szybsze wydalanie cholesterolu. [...] Określając to zjawisko prostymi słowami, następuje skuteczne obniżenie zawartości cholesterolu
(LDL, mogącego prowadzić do zmian chorobowych)! [...] problematykę przeciwwirusowych właściwości grzyba wyjaśniano już w latach 70-tych. Ekstrakty z zarodników i owocników Shiitake podwyższyły odporność myszy na infekcje spowodowane wirusami grypy. Rozmnażanie się wirusów hamowała zwiększona produkcja interferonu. [...] To, co w latach 70-tych sprawdzono na myszach, potwierdziły późniejsze 100000-krotne
badania na ludziach.
Przyczyn tego niezwykle skutecznego hamowania rozwoju wirusów należy szukać w RNA, występującym w Shiitake. Został on uznany za środek w wysokim stopniu stymulujący aktywność interferonów oraz sił obronnych organizmu w walce z infekcjami wirusowymi!
Przeciwnowotworowe właściwości Shiitake przypisywane są głównie wysoce skutecznemu składnikowi o nazwie „lentinan”,
należącemu do grupy polisacharydów zawartych w grzybie. Składa się on przede wszystkim z tzw. beta-glukanu, który podczas
badań spowodował u grupy myszy całkowite ustąpienie różnych zaimplantowanych wcześniej nowotworów!
Powyżej wymieniono kilka wysoce skutecznych składników Shiitake. Ale bynajmniej nie wszystkie. Grzyb zawiera również
substancje działające efektywnie przeciwko reumatyzmowi. Ustąpienie bólu, ograniczenie ruchu oraz całkowity powrót do zdrowia są możliwe!
Ostatnimi czasy pojawiają się doniesienia, że w bardzo nielicznych przypadkach u wrażliwych osób z tego typu predyspozycjami może wystąpić nadmierny odczyn w postaci (podobnych do uderzeń bata) wykwitów skórnych. (Po odstawieniu preparatu wysypka ustąpi stosunkowo szybko).
Z tego jednak powodu zalecane jest rozpoczęcie spożywania grzyba Shiitake w małych ilościach. Ilość tę z czasem można powoli zwiększać. W ten sposób organizm zacznie się systematycznie do niego przyzwyczajać. Jeśli mimo to wysypka nadal będzie się pojawiać, wówczas należałoby odradzić dalsze spożywanie Shiitake i dokonać wyboru spośród pozostałych grzybów
witalnych.
Wymiana doświadczeń:
Shiitake łagodzi ból
Pan D. jest inwalidą na skutek nadmiernego zużycia stawów promieniowo-nadgarstkowych i palcowych, na bóle skarżył się od wielu lat. Teraz regularnie zażywa Shiitake w postaci ekstraktu w kapsułkach, może wykonywać różne prace, które nie sprawiają mu już bólu.
Pani E. ma zbyt wysoki poziom cholesterolu (ogólna ilość - 249 mg/dl) i chciałaby coś zrobić dla zdrowia. Po dwumiesięcznym zażywaniu Shiitake nie tylko z łatwością obniżyła się całkowita ilość cholesterolu do 226 mg/dl, lecz przede wszystkim spadł poziom trójglicerydów poniżej 70 mg/dl oraz LDL 124 mg/dl. Zawartość „dobrego” LDL osiągnęła zdumiewający poziom 87,4
mg/dl.
Po zakończonym leczeniu raka piersi Pani M. zaczęła stosować ekstrakt z Shiitake, by zapobiec nawrotowi choroby i ustabilizować swój system immunologiczny. Wyraźnie doświadczyła odczuwanego przez nią subiektywnie zwiększenia swojej sprawności fizycznej i jest zadowolona, że znowu dobrze się czuje. Mówi, że układ odpornościowy znowu należycie funkcjonuje.
Informacja naukowa
Przyrodolecznictwo
Właściwości wzmacniające system immunologiczny, jakie posiada japoński grzyb Shiitake, są znane azjatyckiej sztuce leczenia od tysięcy lat. Grzyb ten stosowano również chętnie w makrobiotyce, znanej japońskiej nauce odżywiania. Stosowany jest np. przy wysokim ciśnieniu krwi, jednak przede wszystkim wspomaga wydalanie z organizmu odkładających się złogów
cholesterolu.
W ciągu ostatnich lat sprawdzano intensywnie zgodnie z naukowymi metodami badawczymi przekazy azjatyckiej medycyny doświadczalnej o grzybie Shiitake. W wyniku tego okazało się, że Shiitake zawiera substancje, które w naturalny sposób trwale stymulują wewnętrzne siły obronne organizmu. Wzmocnienie naszego systemu immunologicznego jest decydującym warunkiem zachowania zdrowia. Stałe „bombardowanie“ metalami ciężkimi i innymi szkodliwymi substancjami z powietrza, wody i pożywienia, na które narażony jest nasz system ochronny, stawia nasze siły obronne przed coraz trudniejszymi
zadaniami. Jeśli nie zostaną w porę podjęte sensowne działania, które pomogą organizmowi, może skończyć się to ostatecznie przeciążeniem lub załamaniem całego systemu. Przyjmowanie Shiitake wzmacnia nasz układ odpornościowy i pomaga wypełniać jego życiodajne funkcje.
Dzisiaj wszyscy są zgodni co do tego, że przyczyn chorób nowotworowych należy szukać w osłabionym systemie immunologicznym. Dlatego zastosowanie Shiitake, posiadającego zdolność wzmacniania odporności, jest rozsądnym sposobem przeciwdziałania tworzeniu się komórek nowotworowych w organizmie. Do funkcji dobrze pracującego systemu immunologicznego należy wszakże również przeciwdziałanie rozwojowi i rozprzestrzenianiu się komórek rakowych w ciele ludzkim.
Alergia
Zalecane środki lecznicze: Reishi, Shiitake, Hericium
Wymiana doświadczeń:
Witam!
Od 30 lat mam alergię na pyłki kwiatowe! Przypadkiem natknąłem się na Reishi.
Po 10 dniach przyjmowania grzybów dolegliwości zniknęły. Biorę 4 kapsułki dziennie! 2 x dziennie zażywam Reishi w kapsułkach, a 3 x dziennie 1 łyżkę proszku z Shiitake. Widzę wyraźną poprawę przy mojej alergii. Moje lekarstwa przyjmuję już tylko co 4 dni. Mój „wierny" kaszel prawie zniknął.
Dobra kombinacja
Zażywam 3 x 1 ekstrakt ABM + 3 x 1 proszek Reishi w tabletkach. Reishi biorę już od roku, ABM od stycznia – czyli 3 miesiące. Dzięki nim zapanowałem nad moją ciężką alergią na pyłki i różnymi odmianami alergii pokarmowej – nie mam już żadnych objawów!
Alzheimer
Zalecane środki lecznicze: Ganoderma, Hericium
Stany lękowe
Zalecane środki lecznicze: Ganoderma, Hericium, Cordyceps
Wymiana doświadczeń:
Oto co powiedział nam Pan K.: Cierpiałem na stale powtarzające się napady strachu, które zwłaszcza w nocy były nie dowytrzymania i nie pozwalały mi zasnąć. Od kiedy zacząłem przyjmować 3 tabletki Reishi codziennie godzinę przed położeniem się spać, już po krótkim czasie wszystko się znacznie poprawiło, śpię głębszym snem i rzadko się budzę. I pomyśleć, że od 4 lat cierpiałem na bezsenność!
Złagodzenie strachu przed lataniem
Przed podróżą samolotem trzeba tylko possać Reishi – i strach przed lataniem nie będzie na pewno tak silny! Zniknęły także zaburzenia żołądkowo-jelitowe, na które skarżyłem się od miesięcy.
Arterioskleroza
Zalecane środki lecznicze: Shiitake, Auricularia, Coprinus, Maitake
Wymiana doświadczeń:
Pan B.: W naszej rodzinie wystąpiło kilka przypadków zawału serca! Powody nie są jednoznaczne, jednak istnieją wyraźne wskazania na arteriosklerozę. Ze strachu brałem profilaktycznie aspirynę, posiadającą zdolność rozrzedzania krwi, a dzięki temu zmniejszającą ryzyko wystąpienia zawału serca. Jednak musiałem zaprzestać tej kuracji, gdyż wystąpiły u mnie ostre bóle brzucha. Wówczas usłyszałem o Auricularia i jego rozrzedzających krew właściwościach. Ten grzyb leczniczy pomógł mi uzyskać już po kilku dniach ten sam efekt jak przy aspirynie, jednak bez żadnych skutków ubocznych!
Zapalenie stawów
Zalecane środki lecznicze: Shiitake, Reishi
Wymiana doświadczeń:
Pan D. został inwalidą z powodu nadmiernego zużycia stawów promieniowo-nadgarstkowych i palcowych. Na bóle skarżył się od wielu lat. Odkąd przyjmuje ekstrakt Shiitake i dodatkowo proszek Shiitake nie odczuwa już poprzedniego bólu i może nawet wykonywać różne drobne prace.
[...] jestem bezgranicznie szczęśliwy! Moja artroza z pewnością nie została uleczona, jednak już nie czuję tego bólu i tylko to dla mnie się liczy! (zawołał pewien starszy pan, który zgodnie z tym, co mówił, zażywa Shiitake jako proszek w tabletkach oraz często spożywa suszone grzyby Shiitake).
Pani E.: Moja mama miała coraz silniejsze bóle stawów. Odkąd zażywa Reishi i Shiitake nie ma już żadnych napadów bólu, a trwa to już ponad 3 miesiące. Ponadto jest w bardzo dobrej formie i jest absolutnie przekonana do grzybów leczniczych.
Astma
Zalecane środki lecznicze: Reishi, Cordyceps
Istnieją dwa główne rodzaje astmy: astma alergiczna oraz częściej występująca astma niealergiczna. Wywołane są przede wszystkim przez zakażenia, wysiłek fizyczny, substancje drażniące drogi oddechowe lub czynniki psychiczne. Przy obu odmianach astmy zaleca się zastosowanie Reishi (3 x 2 tabletki, zawierające proszek z Reishi.) Badania potwierdziły, że Reishi przeciwdziała wyrzutowi histaminy do krwiobiegu, dba o efektywną wymianę tlenu w komórkach i lepszy przepływ krwi, aktywuje zanikanie przewlekłych ognisk zapalnych. Dzięki temu w pozytywny sposób wpływa na chore oskrzela. Wzmacniając system immunologiczny Reishi działa w dużej mierze zapobiegawczo na atak astmy.
Ponieważ często również stan psychiczny może wywoływać astmę, wskazana byłaby kombinacja z Cordycepsem (3 x 1 kapsułka ekstraktu). Jak stwierdzono, również ten grzyb witalny polepsza zaopatrzenie krwi w tlen, jednak przede wszystkim działa uspokajająco na stronę emocjonalną i równoważąco przy wahaniach nastroju, nie powodując żadnych skutków ubocznych, takich jak np. zmęczenie.
Wymiana doświadczeń:
Pani S. codziennie zażywa 2 kapsułki ekstraktu Reishi przeciwko przewlekłej chorobie astmatycznej. Już po pierwszych 2 dniach zażywania środka zauważyła pewną zmianę. Stała się spokojniejsza, czas snu się skrócił, ale sam sen był głębszy i mocniejszy. Jako wielki śpioch miała ogromne problemy z wstawaniem. Teraz tuż po pobudce czuje się rozbudzona i aktywna.
Poprawiło się jej ogólne samopoczucie, oddychanie stało się łatwiejsze. Jednak po 2 miesiącach aplikowania Reishi korzysta ze środka antyastmatycznego w sprayu w takiej samej ilości, co przedtem.
Dzieląc się moim doświadczeniem, mogę do chwili obecnej mówić tylko o samych dobrych rzeczach. Od pewnego czasu zażywam Reishi i jestem w 100% przekonany o skuteczności tego środka. Ponieważ często choruję na infekcje dróg oddechowych i astmę, dzięki aplikowaniu tego grzyba polepszyło się moje zdrowie.
Nadmierna krzepliwość krwi, zakrzepica
Zalecane środki lecznicze: Auricularia, Reishi, Shiitake
Wymiana doświadczeń:
Pan P., 62 lata, od miesiąca był obłożnie chory. Rozważano przeprowadzenie operacji zgorzeli (przypisek Towarzystwa = inwazyjny ropień powstały na skutek zamknięcia naczyń krwionośnych). Już po 5 dniach od momentu rozpoczęcia kuracji Shiitake stwierdzono lepszy przepływ krwi w kończynie dolnej. Zabarwienie palców u stóp powróciło do normalności, to samo
odnosi się do ogólnego stanu chorego. Operacja nie była konieczna!
Pan K. zażywał lek przeciwzakrzepowy Marcumar, ażeby zapobiec dalszym udarom mózgu. Jednak nie było to dla niego rozwiązanie na dłuższą metę, dlatego spróbował Auricularia i Reishi. W wyniku tego udało mu się stopniowo zredukować dawki Marcumaru, a mimo to dzięki grzybom witalnym wyliczony dla niego wskaźnik Quicka mieści się w normie!
Nadciśnienie tętnicze
Zalecane środki lecznicze: Shiitake, Reishi, Maitake, Auricularia
Podwyższone ciśnienie krwi najczęściej nie jest związane z wystąpieniem odczuwalnych dolegliwości. Jednak nie leczone przez dłuższy czas zwiększa ryzyko powstania poważnych schorzeń serca i chorób naczyniowych, uszkodzeń nerek lub oczu albo nawet do udaru mózgowego, będących efektem przeciążeń lub arteriosklerotycznego stwardnienia tętnic. W każdym razie
skraca przewidywalną długość życia! Według najnowszych statystyk co czwarty mieszkaniec Niemiec cierpi na nadciśnienie tętnicze i już od dawna nie jest to problem wyłącznie ludzi starszych...Do potwierdzonych badaniami czynników sprzyjających powstawaniu nadciśnienia tętniczego należy nadwaga, niewłaściwe odżywianie i brak aktywności fizycznej. Sprzymierzeńcami tej choroby jest także stres, a ponadto obciążenia psychiczne, choroby nerek, gruczołów lub skutki uboczne działania leków.
Jak stwierdzono, dzięki swoim różnorodnych właściwościom regulującym funkcjonowanie całego organizmu, grzyby witalne wpływają pozytywnie na fizyczne i psychiczne przyczyny nadciśnienia tętniczego. W wielu przypadkach powodowały zmniejszenie ilości przepisanych leków.
Jak już wspomniano w opisie „Zawał serca“, niektóre składniki grzybów witalnych polepszają przepływ krwi w naczyniach, a dzięki temu powodują optymalne zaopatrzenie dobrze ukrwionych organów takich jak nerki, serce i mózg. W szczególności w grzybie Auricularia wykazano istnienie substancji przeciwzapalnych, również zmniejszających krzepliwość krwi, dzięki którym
następuje lepsze ukrwienie naczyń krwionośnych, zwłaszcza tych uszkodzonych i zwężonych, a także zmniejszenie zapadalności na zakrzepicę i udary mózgu.
Wymiana doświadczeń:
Leki na nadciśnienie tętnicze może już wkrótce będą zbyteczne.
Jeśli o mnie chodzi – to jakimś sposobem te grzyby działają. W każdym razie moje ciśnienie krwi waha się teraz pomiędzy 120/80 a 145/90. Stosuję cały czas jeszcze lek typu beta-bloker wraz z jakimś innym lekarstwem. Przedtem pomimo zażywania lekarstw ciśnienie często wynosiło 160/100. Cieszyłbym się, gdyby stopniowo udało mi się wyrwać spod działania chemii, ale nie chcę działać pochopnie. Odczekam jeszcze trochę i omówię całą sprawę z moim lekarzem. Od 12 sierpnia przyjmuję zalecane przez Was grzyby witalne odpowiednio je dozując, ciśnienie krwi od ok. 3-4 dni nie przekracza normalnego poziomu (ciśnienie skurczowe = 120-130 i rozkurczowe = 80-90).
Zwróciłem uwagę na niewielkie polepszenie w obszarze napięcia nerwowego, jednak dopiero będę mógł to ocenić po przerwie urlopowej. Ponadto stwierdziłem, że stolec ma bardziej luźną i miękką konsystencję.
Zapalenie oskrzeli
Zalecane środki lecznicze: Cordyceps, Reishi


Wymiana doświadczeń
Będąc w ciąży z moim drugim synem nabawiłam się stale nawracającego zapalenia oskrzeli. System immunologiczny był osłabiony przez ciąże, które nastąpiły jedna po drugiej. Chcąc nie chcąc musiałam przyjmować antybiotyki, ponieważ kaszel był bardzo bolesny i sprawiał, że nie mogłam złapać powietrza, ponadto towarzyszyło temu zapalenie zatok, które mnie bardzo
ograniczało (bóle głowy, utrata zmysłu smaku, problemy z opieką nad małym dzieckiem, zaburzenia snu...). Nawroty zapalenia oskrzeli były coraz częstsze. Pewnego razu po czterech tygodniach choroby objawy zaczęły wydawać się jeszcze bardziej uporczywe, bolesne i długotrwałe. Zapalenie zatok praktycznie mnie nie opuszczało, a przez dwa z czterech tygodni non stop
kaszlałam. To trwało ponad trzy lata. Po kilkakrotnym zastosowaniu Shiitake i Cordycepsa zauważyłam, że ich działanie przynosi mi ulgę. Tylko raz zdarzyło mi się łagodne zapalenie oskrzeli, a już od roku nie pojawiły się żadne dolegliwości tego typu. Regularnie zażywam 2 x 2-3 tabletki Shiitake, 2 kapsułki ekstraktu z Cordycepsa dziennie i od czasu do czasu popijam
rosołem grzybowym (Shiitake i proszek z Hericium) i herbatką (Reishi i Shiitake). Jestem bardzo zadowolona z działania grzybów, poza tym dzięki nim znacznie poprawiła się moja sprawność i jakość życia.
Chemioterapia
Zalecane środki lecznicze: Reishi, Shiitake, Maitake, Hericium, Agaricus
Celem chemioterapii jest zahamowanie szybkiego rozrostu komórek nowotworowych, a poprzez to ich zniszczenie. Podział niektórych zdrowych komórek również następuje szybko i dlatego i one mogą ulec zniszczeniu. W szczególności odnosi się to do systemu krwiotwórczego z komórkami szpikowymi, do komórek błon śluzowych, komórek rozrodczych i komórek korzeni włosów. W przypadku niektórych odmian chorób nowotworowych chemioterapia przeważnie w połączeniu z innymi metodami leczenia może zwiększyć szanse na wyleczenie. Jednak obok ciężkiego pod względem fizycznym i psychicznym leczenia pojawiają się też przede wszystkim drastyczne, bolesne i długotrwałe skutki uboczne, które dla wielu pacjentów są prawdziwą męką.
W czasie badaniach klinicznych przeprowadzonych na pacjentach z chorobą nowotworową okazało się, że grzyby witalne bardzo skutecznie wspomagają i uzupełniają chemioterapię, a w pojedynczych przypadkach mogą ją nawet w pełni zastąpić. Równocześnie w sposób odczuwalny (!) redukowane są efekty uboczne chemioterapii.
Zgodnie z obecnym stanem wiedzy właściwe jest zastosowanie kombinacji różnych grzybów witalnych, ich stosowanie z pewnością nie spowoduje skutków ubocznych. Optymalna dzienna dawka wynosi maksymalnie 5 g przy ekstrakcie i 20 g przy proszku / tabletkach.
Wymiana doświadczeń:
Reishi jako suplement w chemioterapii
Jedna z moich pacjentek przed latem od szóstego CT (cyklu chemioterapii) rozpoczęła kurację Reishi (3x4 kapsułki) i zauważyła dużą różnicę w porównaniu do tego, co się działo wcześniej – nie wypadały jej włosy, prawie nie miała nudności, obniżył się poziom cholesterolu itp., ponadto czuje się całkiem dobrze. Skuteczny suplement w chemioterapii
W poniedziałek zakończył się już piąty mój CT. Tuż przed trzecim CT rozpoczęłam kurację grzybami leczniczymi (ABM,
Maitake, Hericium). Po trzecim CT nie zauważyłam jeszcze znaczącej poprawy. Ale po czwartym CT czułam się jednak lepiej niż po poprzednich cyklach. Po tygodniu znowu byłam w dobrej formie i mogłam wszystko jeść. Także większe dolegliwości żołądka i przełyku trwały tylko 1 dzień. Mam również wrażenie, że psychicznie też czuję się lepiej.
Moja szwagierka od miesiąca przyjmuje ABM, Maitake i Coriolus. Po dwóch CT stwierdziła, że nudności nie utrzymywały się tak długo i nie pojawiały się już tak często. Jedynie odczuwalny był ból kości. Cieszy się z tego, że włosy jej odrosły i że nie wypadły jej tym razem rzęsy i brwi. I znowu ma dobry nastrój.
Cholesterol, zaburzenie przemiany lipidowej
Zalecane środki lecznicze: Shiitake, Polyporus, Auricularia, Maitake, Cordyceps
Shiitake (3 x 2 tabletki z proszkiem) badano już w latach 60-tych pod względem jego zdolności obniżania cholesterolu. Udowodniono, że substancje zawarte w Shiitake takie jak eritadenin i cholina wspomagają transport tłuszczów do wątroby, rozkład kwasów tłuszczowych w wątrobie oraz przyspieszają przemianę "złego" cholesterolu LDL na „dobry” cholesterol HDL.
Prowitamina D, występująca w znacznej ilości w grzybie, wspomaga należytą gospodarkę wapniową i przyczynia się do usuwania już nagromadzonych złogów wapnia ze ścian tętnic. Substancje bioaktywne aktywują produkcję kolagenu. Naturalne aminokwasy grzyba są z jednej strony składnikiem cząsteczek kolagenowych, czyli bezpośrednio biorą udział w ich budowie, z
drugiej strony chronią je przed powstaniem nowych stanów zapalnych czy złogów w naczyniach.
Także Cordyceps (2 x 2 kapsułki ekstraktu) wykazał w badaniach klinicznych znaczny wpływ na regulowanie poziomu lipidów we krwi. Zaobserwowano polepszenie metabolizmu wątroby, zmniejszenie poziomu cholesterolu LDL i zwiększenie ilości cholesterolu HDL.
Maitake (2 x 2 kapsułki ekstraktu) podczas długofalowych prac badawczych powodował obniżenie całkowitego cholesterolu i trójglicerydów oraz przeciwdziałał stłuszczeniu wątroby.
Badania grzyba Polyporus (1 x 2 tabletki z proszkiem) i Auricularia (1 x 2 tabletki z proszkiem) wykazały, iż znacznie redukuje on skutki powstawania złogów

_________________
Uśmiech to cudowne remedium na wszystkie nasze
problemy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Nielatający



Dołączył: 20 Sie 2019
Posty: 11
Skąd: Poznań

PostWysłany: Wto Sie 20, 2019 12:40 pm    Temat postu: Suplement diety na odchudzanie Odpowiedz z cytatem

Witam i ja bardzo serdecznie. Myślę, że będzie dane mi tutaj bardzo często zaglądać. Tym bardziej, że z tego widzę to tutaj masę ciekawych rzeczy można znaleźć. A, no i zwolennikiem dobrej diety jestem. Stosuję np. http://vanefist-neo.com/. To dobre? Jak myślicie?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kolkimorki12



Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 5

PostWysłany: Sro Mar 29, 2023 8:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo treściwe i duże opracowanie tematu o grzybach na pewno się przyda

Angel Vip
Cherry Candle
Natalie Wayne


Ostatnio zmieniony przez kolkimorki12 dnia Sro Kwi 05, 2023 11:40 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Olga88



Dołączył: 30 Gru 2022
Posty: 36

PostWysłany: Czw Mar 30, 2023 8:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po przeczytaniu tego dość długiego opisu, grzyby Shiitake stały się dla mnie bardzo interesujące i ciekawe, głównie z uwagi na ich właściwości. Zastanawiałam się jeszcze jak smakują, bo z chęcią bym je spróbowała, więc nadrobiłam jeszcze kilka kwestii pod względem kulinarnym https://naturalnieozdrowiu.pl/grzyby-shiitake-wlasciwosci-i-zastosowanie/ i pełna nowej wiedzy mogę zacząć eksperymentować w kuchni.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Edward72



Dołączył: 21 Sie 2023
Posty: 8
Skąd: Kraków

PostWysłany: Pon Sie 21, 2023 12:08 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chyba bym się mimo wszystko bał takich grzybów.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
karpiar199



Dołączył: 27 Wrz 2023
Posty: 7
Skąd: Kraków

PostWysłany: Czw Wrz 28, 2023 7:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja także bym się bał z tego korzystać :/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum stomia.forumoteka.pl Strona Główna -> Dieta Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum