Forum stomia.forumoteka.pl Strona Główna stomia.forumoteka.pl
Opis Twojego forum
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Rak atakuje

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum stomia.forumoteka.pl Strona Główna -> Strefa Stowarzyszenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kwiryn
Site Admin


Dołączył: 03 Sie 2007
Posty: 198

PostWysłany: Wto Lut 23, 2010 2:07 pm    Temat postu: Rak atakuje Odpowiedz z cytatem

dnia 22 luetgo ukazal się następujący artkuł:
Groźne nowotwory. Zgłoś się do lekarza
Anna Miszczyk
Po raku piersi u kobiet i raku płuc u mężczyzn, rak jelita grubego jest jednym z najgroźniejszych nowotworów.
Atakuje 13 tys. Polaków rocznie. Ponad 8 tysięcy z nich umiera. Każdego roku ilość zachorowań zwiększa się o 3 proc. Odsetek pacjentów, którzy przeżywają 5 lat od momentu wykrycia raka, jest u nas jednym z najniższych w Europie! Porównując Polskę ze Szwecją proporcja ta wynosi 41 : 207. Podobnie jest tylko w Rumunii, Słowacji i Estonii. Powodem tej sytuacji jest niedofinansowanie systemu opieki zdrowotnej, a przede wszystkim zbyt małe fundusze przeznaczane na onkologię. W porównaniu z innymi krajami onkologia w Polsce jest wyjątkowo niedoinwestowana. Nowe leki są drogie, a z budżetu państwa na walkę z nowotworem przeznaczane jest zbyt mało pieniędzy.
W Szwecji, która może się pochwalić największymi sukcesami w zwalczaniu i leczeniu nowotworów, na mieszkańca przypada 207 euro rocznie, Niemczech - 216 euro. Ten wskaźnik w Polsce to zaledwie 41 euro.

Rak jelita grubego rozwija się latami z niezłośliwych narośli (gruczolaków). Początkowo przypominają one polipy. Nie dają one żadnych objawów. Ich wykrywaniu służy m.in. kolonoskopia. To badanie polegające na oglądaniu jelita grubego za pomocą giętkiego instrumentu, który wprowadza się przez odbyt. We wczesnym stadium polipy można łatwo usunąć.
W ramach programu badań przesiewowych, finansowanych przez Ministerstwo Zdrowia, na bezpłatne badania mogą się zgłosić osoby w wieku 50-65 lat (wtedy wzrasta ryzyko zachorowania). Ale oprócz nich także ludzie po czterdziestce, którzy mają co najmniej jednego krewnego pierwszego stopnia z rakiem jelita grubego oraz w wieku 25-65 lat z rodzin szczególnego ryzyka (tzw. rodziny HNPCC). W tym ostatnim przypadku trzeba mieć potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny HNPCC z poradni genetycznej. Osoby takie powinny się badać co 2-3 lata.
Rozwojowi nowotworu sprzyja niewłaściwa dieta (nadmiar kalorii, dużo zwierzęcych tłuszczów i białka, niewiele błonnika), otyłość, brak aktywności fizycznej.

Objawami raka jelita grubego mogą być długotrwałe zaburzenia rytmu wypróżnień (naprzemienne biegunki i zaparcia), poczucie, że nie wypróżniło się do końca. W kale chorego może pojawić się krew. Nierzadko występują bóle brzucha lub dolnej części pleców. Można także chudnąć, mieć mdłości czy uczucie ciągłego zmęczenia.
Nowotwór jelita grubego leczy się operacyjnie w połączeniu z radioterapią i chemioterapią. W ostatnich latach dokonał się w tej dziedzinie ogromny postęp. Coraz nowocześniejsze terapie pozwalają na bardziej precyzyjną walkę z nowotworem. Przykładem może być leczenie antyangiogenne, które poprzez odcięcie guza od naczyń krwionośnych, zaopatrujących go w substancje odżywcze i tlen, zahamowuje jego rozwój. Niewystarczające wydatki na onkologię znajdują odzwierciedlenie w dostępie do nowoczesnych terapii. Mając na uwadze dobro pacjenta onkolodzy występują o finansowanie leków nie objętych refundacją. Niestety jest to proces, który wymaga żmudnych procedur, od złożenia wielostronicowych wniosków przez opinię i akceptację wielu osób po NFZ. Często droga wniosku jest zbyt długa dla pacjenta. Na dostęp do nowoczesnych terapii mają także wpływ bariery administracyjne. W Polsce od momentu rejestracji leków do wprowadzenia ich do szpitali i aptek może minąć ponad 2 lata!

_________________
Uśmiech to cudowne remedium na wszystkie nasze
problemy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum stomia.forumoteka.pl Strona Główna -> Strefa Stowarzyszenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum